Gymnasieläraren Farida Östebo är född och uppvuxen i Göteborg. Vid nio års ålder blev en vanlig semesterresa till Marocko något som hon och hennes tre syskon aldrig hade kunnat föreställa sig. Faridas pappa lämnade familjen hastigt och kvar blev de utan pass, pengar eller försörjning.
–När vi förstod att vi var fast där, då förbjöds svenskan. Vi fick inte tala svenska, och vi kunde ju inget annat språk. Sakta men säkert försvann svenskan helt och hållet.
Familjen lämnades med svåra ekonomiska besvär och hade inte pengar till att äta och bo ordentligt. Under fyra års tid kämpade Faridas mamma och barnen med att överleva en svår tillvaro i Marocko. För att stabilisera deras ekonomiska situation bestäms det att Farida ska giftas bort när hon är 13 år. I den muslimska kulturen blir man kvinna när man får sin mens.
–De var helt övertygade om att jag skulle få min mens till sommaren. Jag fick min mens en och en halv månad efter att vi kom tillbaka till Sverige. Min mamma sa att om vi hade varit kvar i Marocko ytterligare ett år så hade jag inte kunnat följa med.
Vad hade det betytt för dig att bli framröstad till Lyssnarnas sommarvärd 2025?
–Det hade betytt oerhört mycket. Jag känner nu att det här inte var mitt fel. Jag är redo, jag är redo att prata om skammen.
Vinnaren av “Lyssnarnas sommarvärd” presenteras den 27 maj i Sveriges radio.
