Lucas Fleen: USA är en nation byggd på fejkskratt och timeouter

KÅSERI
Publicerad: 1 april, 2026 14:54
Lucas Fleen: USA är en nation byggd på fejkskratt och timeouter

Jag hatar USA. Det gör väl i och för sig alla just nu på grund av en viss president. Men jag hatar USA oavsett vem som styr det där jävla skitlandet, och det kommer jag nog alltid göra. Jag uppmanar till revolution.

Egentligen håller nog de flesta med mig, att tycka att USA är ett skitland är ingen kontroversiell åsikt. Men nu tar vi tag i det här, en gång för alla. För det första så måste vi få ett stopp på alla fejkskrattande talk show-värdar. Att Jimmy Fallon kan sälja biljetter till när han ska diskutera tvåplusanekdoter med någon avdankad skådespelare är för mig ett under. 
  
Och på tal om shower, sluta med det! Allting ska vara show, det ska sjungas på sportevent, det ska nationalsångas i tid och otid, och det ska wrestlas, herregud vad det ska wrestlas. Wrestling är nog det allra märkligaste. När till och med sport har blivit till teater och show har det gått för långt. Vuxna människor som underhålls av en brottningsmatch där varenda detalj är manusskriven, det är de Förenta staterna i ett nötskal.  
 
Det är inte bara wrestling som är märkligt heller. All sport är faktiskt märklig. Amerikansk fotboll, varför heter det fotboll? Varför heter inte fotboll fotboll? Och alla dessa evigt långa timeouter. Och reklampaus på det, mitt i matchen. Kom igen nu, levla upp. En basebollmatch är i snitt två timmar och 40 minuter lång, bollen är då i spel i 10-15 minuter. Det är på riktigt fakta! Vad gör ni resten av tiden? Vad gör publiken resten av tiden? Att kalla den inhemska ligan för world championship är också bara fel. Ja, ni har de bästa spelarna i era sporter, men det är ju för att ingen annan vill spela era sporter, för ingen annan vill höra ert konstanta timeout-tjöt. Och när vi i resten av världen väl börjar göra det så tar vi ju över. Kolla på basketen idag, alla de bästa spelarna är européer.  
 
Jag är dock inte bättre än någon annan. Jag konsumerar minst lika mycket amerikansk kultur som alla andra. Och självklart vill jag resa och turista i USA, och någon dag kommer jag göra det med stor glädje. Jag tackar USA för så mycket, typ all musik och film. Så den här revolutionen jag uppmanar till, kan inte någon annan starta den? Jag kanske hoppar på. Vi får se.