Målrikt i innebandyderbyt

Pixbos Emma Heander med bollen på Partilles planhalva. Foto: Emma Averin

Publicerad: 5 mars, 2026 13:13
Målrikt i innebandyderbyt

Under onsdagskvällen den fjärde mars möttes de två Göteborgslagen Pixbo IBK och FBC Partille i SSL dam. Matchens första halva var spännande men slutade ändå med en klar vinst till hemmalaget Pixbo. 

Det är bortalaget FBC Partilles första säsong i Sveriges högsta innebandyliga och de har minst sagt haft det tufft. Med bara åtta poäng tagna hade de behövt vinna alla sina fyra kvarvarande matcher för att hålla sig kvar, förutsatt att de två lagen före dem i tabellen skulle förlorat alla sina. Att då behöva möta laget på andraplatsen i tabellen är inte att föredra. 

 

Period 1 
Tempot är högt direkt från start från båda lagen. Pixbo sätter hög press på bortalaget och har mycket boll. Partille satsar på att parkera bussen framför mål och lyckas avfärda alla hemmalagets skott på mål. 13 minuter in i perioden drabbas Pixbo av en utvisning och Partille får ett gyllene läge att spräcka nollan i powerplay. Men Pixbo har fortsatt övertaget och bara 15 sekunder efter att de blivit fem spelare på planen igen kan de göra matchens första mål. Sedan dröjer det bara en och halv minut innan de utökar sin ledning till 2–0. 

 

Period 2 
I andra perioden vänder det snabbt. Hemmalaget är oorganiserade i försvarsspelet och låter Partillespelarna flera gånger gå helt fria fram mot mål. På bara 30 sekunder kan bortalaget reducera till 2–2. Tre minuter senare tar Pixbo ledningen igen men bortalaget är hack i häl. Bara ytterligare en dryg minut senare kan de återigen reducera till en likaställning. Att det skulle vara så spännande ända fram till mitten på matchen var inte väntat. Partillespelarna är högljudda både på och utanför planen då de konstant peppar varandra. De är så pass högljudda att det väger upp för den underpresterande publiken som lyser med sin frånvaro. Men deras pepp väger dessvärre inte upp för att orken börjar sina. Pixbo kan efter halva matchen få in tre raka. Ställningen efter andra perioden är 6–3 till hemmalaget.  

 

Period 3 
Pixbo startar sista perioden starkt och Axina Pettersson kan göra ett hattrick och utöka ledningen till 7–3. Kort efter målet tar Partille sin timeout ovanligt tidigt. Oavsett vad huvudtränaren sa i timeout så har det effekt. Mindre än en minut efter timouten kan Partille göra mål igen. Men ordens genomslagskraft är kortvarig och Pixbo gör fyra mål på dryga tre minuter. Ställningen är nu 11–4 och spänningen som fanns i andra perioden har lagt sig. I 13: onde minuten dömer domaren straff till Pixbos fördel efter en felaktig brytning från bortalaget. Mira Markström, som varit målsugen hela matchen, kan enkelt lägga in bollen i mål. Nu kämpar Partille in i det allra sista och kan med sin kvarvarande energi lyckas få in två mål till innan det är över. Målen görs av Amanda Ohldin, som nu också gjort ett hattrick, och Emilia Wentzel. Men Pixbos Emma Stenberg är den som gör matchens sista mål och matchen slutar 13–6 till hemmalaget. 

 

Den som satt på läktaren igår kväll i Wallenstam Arena och ville se många mål blev absolut inte besviken då matchen bjöd på hela 19 mål. Resultatet innebär dock att FBC Partille kommer att åka ur SSL till nästa säsong. Pixbo fortsätter sin kamp mot SM-guldet som de fem år i rad förlorat mot mästarna Team Thorengruppen.  

Resultat per period

Period 1
1–0, 2–0

 

Period 2 
2–1, 2–2, 3–2, 3–3, 4–3, 5–3, 6–3 

 

Period 3 
7–3, 7–4, 8–4, 9–4, 10–4, 11–4, 12–4, 12–5, 12–6, 13–6 

 

Poängstatistik
Pixbo IBK
Axina Pettersson 4+1 
Emma Stenberg 2+2 
Moa Andersson 2+0 
Carolina Peil 1+1 
Céline Stettler 1+1 
Emma Heander 0+2 
Mira Markström 1+0 
Ida Finn 1+0 
Rebecka Oertle 0+1 
Ebba Bognesand 0+1 
Julia Nilsson 0+1 

 

FBC Partille
Linn Löberg 1+1 
Emma Cederklev 0+3 
Amanda Ohlin 3+0 
Jonna Karlsson 0+2 
Anna Dömstedt 1+0 
Emilia Wentzel 1+0