Småbutik glada efter bojkott på matjättarna

Montage av louise framför äpplen

Louise Erlandsson är "jätteglad" att nya kunder besöker butiken hon arbetar i. Foto: Otto Swedmark, Montage: Nora Von Zweigbergk

Publicerad: 3 april, 2025 10:01
Livsbutiken glad över ökat intresse

Under vecka 12 bojkottade många kunder större dagligvaruhandelskedjor. I en av centrala Göteborgs lokala butiker nära fördubblades försäljningen.
– Kunderna bara vällde in, det blev en anstormning, säger butiksmedarbetaren Louise Erlandsson.

I en kommentar i ett av de omdiskuterade inläggen om bojkotten skriver en användare: “Härligt initiativ! Jag kommer bojkotta v 12!”. Fenomenet, som Göteborg NU rapporterade om, var menad att fortsätta hela vägen fram till vecka 15. En lokal butik i centrala Göteborg var en av de butiker som kunder flockade till i sitt försök att undvika matjättarna under vecka 12.

– Det är kul att folk får upp ögonen för mindre aktörer, säger butiksmedarbetaren Louise Erlandsson.

 

Då bojkotten fick stor spridning på sociala medier försökte butiken planera inför bojkottveckan. De beställde mer varor veckan innan men det räckte ändå inte till. Det var basvaror som gick åt mest. Under onsdagen, då försäljningen blev som högst, tog varor slut. Nya kunder som fått upp ögonen för butiken möttes av tomma hyllor och vissa blev besvikna enligt kollegan Elle.

 

Elle fyller på

Medarbetaren Elle fyller på de tidigare tomma hyllorna. Foto: Otto Swedmark

 

– Kunder är vana att kunna köpa hur mycket de vill och när som helst, säger Elle.

Antalet kunder har minskat sedan bojkottveckan men försäljningen är fortfarande högre än normalt. Att nya kunder fått kännedom av butiken gör en skillnad menar arbetarna i butiken.

– Man känner verkligen att folk vill stötta de små företagen, säger Erlandsson.

Matprisökning i procent februari: 1,3
Matprisökning i procent mars: 0,1

Källa: Matpriskollen