Ungdomsfängelse i Göteborg öppnar i sommar

Kriminalvården har tre säkerhetsklasser, varav ett är den högsta. Anstalten Sagsjön har platser för både säkerhetsklass 2 och 3. Foto: Johan Nilsson / TT.

Publicerad: 5 mars, 2026 13:33
Anstalt i Mölndal för minderåriga flickor – såhär kommer det se ut

Regeringens förslag om ungdomsfängelser träder i kraft 1 juli och då kommer barn mellan 13 och 17 år kunna dömas till fängelse om de begått allvarliga brott. Kvinnoanstalten Sagsjön, som ligger i Mölndal, kommer även bli ett ungdomsfängelse för flickor.

Anstalten Sagsjön arbetar nu för fullt med att bygga om och anställa mer personal för att anpassa det för ungdomar och barn. Den 1 juli kommer tio platser öppnas för tonårsflickor under 18 år som begått allvarliga brott, så som dödliga skjutningar i koppling till kriminella nätverk. Idag döms ungdomar som begår grova brott till sluten ungdomsvård, som verkställs av Statens Institutionsstyrelse (SiS). Tanken är att SiS ska fasas ut och ersättas av ungdomsfängelser.  

 

Rutiner och regler för barn 
Sagsjöns anstalt kommer att ha två avdelningar där det kommer finnas plats för tio flickor i åldrarna 13 till 17 år. Varje flicka kommer ha en egen cell där det kommer finnas ett skrivbord, säng, tv och badrum med egen toalett och dusch, rapporterar TV4 Nyheterna. Enligt regeringen kommer inlåsningstiden vara kortare än för vuxna, maxtiden kommer vara på 11 timmar förtydligar kriminalinspektören på anstalten Sagsjön Niclas Soneson, till TV4. Kriminalvården bekräftar även att reglerna om villkorlig frigivning och permission ska vara mer flexibla för barn än för vuxna. Till skillnad från hur det är på SiS-hem kommer barn inte ha tillgång till mobil, dator eller internet. De intagna barnen och vuxna kommer inte heller att interagera med varandra och kriminalvården kommer att anpassa verksamheten på ett sätt som förhindrar kommunikation mellan dem.  

 

Utbildning 
 Kriminalvården kommer bli skyldiga att ordna utbildningar som motsvarar grundskolan och gymnasieskolan. Undervisningen ska mest ske med lärare på plats, men även fjärrundervisning kan förekomma. När det kommer till gymnasiet kan en viss del genomföras genom fjärr- och distansundervisning. Just nu finns det många jobbannonser riktade till lärare som kan undervisa på anstalten. En stor skillnad från skolan utanför kommer vara att det inte kommer finnas något sommarlov. En individuell plan för återfallsförebyggande behandling kommer tas fram tillsammans med socialtjänsten, vårdnadshavare och andra viktiga vuxna i barnets liv.