De nordiska cancerfonderna har gått ihop och uppmanar nu EU-kommissionen i ett brev att skärpa reglerna kring vitt snus och andra nikotinprodukter rapporterar TT. Organisationerna anser att tobaksindustrin riktar sig mot unga och att ökningen av användningen av nikotinprodukter bland unga borde ses som ett varningstecken. Organisationerna föreslår höjda priser, förbud på smaksättning på nya nikotinprodukter och att all reklam förbjuds.
Fler vill se ett totalförbud mot reklam
Cancerfonderna är inte de enda som ser reklam för vitt snus som ett problem. Organisationen A non smoking generation är inne på samma spår.
– Reklamens beskrivning av vitt snus med smak av hallonsoda för våra tankar till ett barnkalas mer än något annat, säger Helena Stjerna, generalsekreterare för organisationen, i ett pressmeddelande till TT.
I Sverige är det förbjudet enligt lag att marknadsföra tobaksfria nikotinprodukter i tv eller radio men det finns inget förbud i sociala medier. Dock får inte reklamen riktas till personer under 25 år. Det tycker Helena Stjerna är märkligt eftersom det är på sociala medier som ungdomarna befinner sig mest.
Den 26 februari släppte A non smoking generation en sammanställning över snusreklam i svenska podcastavsnitt under 2025. De kan bekräfta att minst 178 avsnitt gjorde reklam för vitt snus under året. Även om poddarna själva menar att reklamen riktar sig till personer över 25 år anser organisationen att det inte går att veta hur många yngre som nås av reklamen.
Ungdomars snusvanor
I Sverige blir det vanligare att unga snusar. Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysnings (CAN) nationella skolundersökning 2025 visar att 14 procent i årskurs 9 och 27 procent som går andra året på gymnasiet snusar. Göteborg är inget undantag. Drogerfarenhetsundersökningen från Göteborgs Stad och CAN visar att eleverna i Göteborg följer den nationella ökningen.

Tabell tagen från Drogerfarenhetsrapporten, Göteborgs Stad/CAN
