Vid hissarna på femte våningen på Humanisten öppnar Eva Andersson dörren till den historiska delen av högskolan. Tekannan på bordet är insvept i en röd halsduk i brist på tehuva och hon häller upp te i två koppar. Eva håller i utbildningarna om modets historia på Göteborgs universitet, har doktorerat inom modehistoria och forskar.
Ett nytt år har börjat och bubblar med nya modemöjligheter. Är 2026 det nya 2016? Eller är det 80-talet som kommer tillbaka? På catwalken skriker siluetterna och färgerna 80-tal, med neonfärger och högmidjade byxor med gubbveck. På sociala medier är det däremot 2016-mode för 2026 som gäller, och många började det nya året med ett djupdyk i kamerarullen för väcka sin stil från tio år sedan till liv. Experterna gissar, butikerna skyltar om, och alla undrar: Vad är nästa grej?
Det typiska 2016-modet innefattar skinny jeans, kortare jackor som bomberjackan eller en croppad läderjacka och ankelhöga boots. Accessoarer som chokerhalsbandet från 90-talet kommer tillbaka, nitar och sammet. Mycket av det som kommer tillbaka är också bohemiska element exempelvis olika sorters festivalmode som spets, fransar på allt och blomkransar.
– Ja äntligen! utbrister Eva. Det är en svår tid i livet för mig när det inte finns några blomkransar att köpa på Glitter.
Boho-modet som kommer tillbaka är 2016 som gör 70-tal. 70-talet sågs som otroligt ute och töntigt på 80-talet för alla de som växt upp i utsvängda jeans, berättar Eva. Men sedan började det smyga sig tillbaka in i modet genom grungen i början av 90-talet.
– Och sen dess har det nog inte gått ett enda år utan att jag läst i modetidningarna att ”i år kommer 70-talet tillbaka”.
Vad gäller 80-talsmodet är det framför allt det mer ordentliga ”yuppie”-modet, som verkar komma tillbaka 2026.
– Nämen den tråkigaste av dem, kunde inte punkstilen komma tillbaka istället, säger Eva.
Eva reflekterar att om det är den mer städade sidan av 80-talet som kommer tillbaka samtidigt som 2016, kan man få med de mer punkiga och alternativa influenserna från 2016-modet istället.
Eftersom vi kopierar så mycket gamla stilar skulle man kunna tro att vi inte har något eget mode som definierar 2020-talet. Men Eva tror ändå att vi kommer kunna känna igen modet vi har nu om vi ger det lite tid.
– Ge det kanske tio år, just nu är det för nära för att se.
– Dessutom gör smink och hår mycket för helhetsintrycket. Och stort hår har tyvärr inte varit trendigt på länge.
Vad Eva hoppas ska komma tillbaka i modet är att folk ska våga ha roligt med smink och hår igen.
– Om det ska vara 80-tal vill ju jag se rosa ögonsmink upp till hårfästet! Eller 60- och 70-talssminkningar. Vi har ju produkterna för det, det är bara att våga.
Mode som upprepas utvecklas och kan ibland helt byta laddning. Eva tar upp tartanmönster eller skotskrutigt som exempel. Mönstret har historiskt setts som mycket traditionellt, men i slutet av 70-talet plockades mönstret upp av punken som motreaktion mot det traditionella, och sedan dess har rutorna setts som alternativa och rebelliska.
– Det är ingen som tänker på drottning Elizabeth av att se tartan idag, säger Eva och ler.
Modet som förutspås för året har ännu inte landat i de vanliga butikerna. Först ser man modet på catwalken från de stora modehusen, sedan dröjer det innan det dyker upp i affärer. Men då det nya modet är inspirerat av något gammalt kan det gå att hitta second hand.

Foto: Hanna Dahllöf
Och visst är det en färgglad syn som möter den som vågar trotsa kylan för att ta sig till Göteborgs second hand-butiker. En skyltdocka med långt lockigt hår står klädd i en bredaxlad knallblå jacka precis innanför dörren. En annan docka står med hatten på sned i en beige kavaj omgiven av rader av galgar som lyser i grönt, orange och blått. Det är second hand och upcycling som gäller om man vill åstadkomma en viss stil, funderar Eva.
– Särskilt med de mer oversized plaggen från 80-talet går det jättebra att leta second hand och sedan sy om eller göra justeringar för att det ska passa looken man vill ha.
I dagsläget när modetrenderna går så snabbt, känner sig många ”trendutbrända”. Men Eva säger att hon kan se poängen med mikrotrenderna som ett sätt att uttrycka sig på, om man är medveten om sin shopping.
– Våga ha roligt!

Foto: Hanna Dahllöf
