– Som cyklist ska man känna sig välkommen. Förhoppningsvis kan cykeln bli mer attraktiv och det behövs för att klara klimatmålen och minska luftföroreningarna i staden, säger Kristoffer Filipsson, Centerpartiets representant i stadsmiljönämnden.
De nya skyltarna ska komma på plats så fort tjälen i marken försvinner och om allt går enligt plan kan arbetet börja inom de närmsta veckorna. De första gatorna som får sina nya skyltar blir Östra och Västra Hamngatan. Arbetet ska kunna utföras utan att det påverkar trafiken och planeras vara klart till sommaren, enligt stadsmiljöförvaltningen.

Den nya skylten för cykelgata kommer snart att synas runt om i staden. Bild: Transportstyrelsen
Beslutet baseras på ett förslag från Centerpartiet, tillsammans med det rödgröna kommunstyret, och förhoppningen är att Göteborg ska bli mer av en cykelstad.
Kristoffer Filipsson berättar att inspirationen till förslaget kommer från andra europeiska länder som kommit längre i arbetet med cykeltrafik. Tanken är inte att bygga ny infrastruktur utan att istället reglera den befintliga och begränsa biltrafiken, så att det blir mer plats åt cyklister, gångtrafikanter och grönska.
– I den bästa av världar finns det cykelgator överallt så att bilar och cyklar inte behöver samsas, men som Göteborgs innerstad ser ut idag finns det begränsat utrymme. Då behövs anpassningar så att det blir tryggare för de trafikanter som är mest sårbara, det vill säga cyklisterna, förklarar han.
Av dessa åtta gator är fem av dem i dagsläget cykelfartsgator och innefattar Östra och Västra Hamngatan, Karl Johansgatan, Redbergsvägen och Mariagatan. I och med beslutet kommer dessa gator tillsammans med Hvitfeldtsplatsen, Kaserntorget och Ekelundsgatan bli cykelgator. Stadsmiljöförvaltingen har även identifierat ytterligare 48 gator med potential för att bli cykelgator. Men om dessa har det inte tagits något formellt beslut ännu.
Stadsmiljöförvaltningen ska märka ut de nya cykelgatorna med en ny skylt och en rad regler kommer att gälla för att öka säkerheten för cyklisterna.
